Odrobaczanie kociąt

News

Jeśli decydujemy się na posiadanie małego kota to musimy wiedzieć,  że podobnie jak u psów odrobaczanie w pierwszych tygodniach życia małego kotka jest bardzo ważne i niezbędne dla jego późniejszego zdrowia. Przede wszystkim zabieg ten wykonuje się przed szczepieniami, a gwarantuje on ochronę kociąt przed robakami i pasożytami. Poniżej znajdziesz krótki artykuł dotyczący odrobaczania kociąt.

Zacznijmy od tego, że odrobaczanie wpływa na kondycję zdrowotną małego kota w czasie dorastania, ale również już w wieku dorosłości. Generalnie rzecz ujmując choroby wywoływane przez robaki i pasożyty są bardzo groźne zwłaszcza dla kociąt, ponieważ wywołują one anemię, prowadzą do złej kondycji fizycznej zwierzęcia i do jego wycieńczenia. Pojawia się więc pytanie jak do tego dochodzi? No cóż, matka kociąt może być zarażona jakimś robakiem (glistą kocią), który wraz z mlekiem matki zostanie wyssany przez młode. Oprócz tego takie larwy pasożytów potrafią bytować w otoczeniu długie tygodnie i nawet stare zabrudzenia na misce czy resztki kału mogą być miejscem, z którego kocięta zarażą się robakami.

Warto wiedzieć, że  odrobaczanie kociąt możemy rozpocząć już po kilku tygodniach po urodzeniu. Jednak najczęstszym terminem jest około 4 tydzień życia małego kotka. Następnie leki odrobaczające podaje się co dwa tygodnie do 3ego miesiąca życia zwierzaka. Później po skończeniu roku przez kocięta odrobaczanie należy przeprowadzać co trzy lub sześć miesięcy. Trzeba wiedzieć, że krótszy okres między profilaktyką wskazany jest dla kotów, które często przebywają na zewnątrz bądź mają kontakt z innymi osobnikami. Natomiast dla typowych „kanapowców” i kociaków przebywających cały czas w mieszkaniu okres sześciu miesięcy między następnym odrobaczaniem jest wystarczający. Zwykle istnieje sporo sposobów na odrobaczanie kociąt, ale najczęstszymi lekami stosowanymi u małych kotów są tabletki, pasty oraz krople tzw. spot-on. Koniecznie pamiętajmy jednak, że wybór środka na robaki jest uwarunkowany wiekiem i wagą zwierzaka, a wcześniej warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Musimy pamiętać także, że zarówno tabletki oraz pasty są środkami doustnymi, które trzeba aplikować zwierzakowi co 14 dni. Dodatkowo  działają na pasożyty bytujące w układzie pokarmowym kotka i są one już w dojrzałej formie. Teoretycznie formy doustne nie są skuteczne jak krople, którymi skrapla się kark kociąt.  Jednak zabieg takim lekiem odrobaczającym jest wystarczający na 30 dni i działa zarówno na formy dojrzałe pasożytów, jak i te, które jeszcze wędrują we krwi zwierzaka.