Wymuszanie jedzenia przez psy

News

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, ale jest to także bardzo sprytna i mądra istotka. Uwielbiamy się przytulać i wychodzić z naszymi pupilami na dwór, ale okazuje się, że bardzo często nasze psiaki też potrafią na nas wpływać. Na przykład poprzez wymuszanie na nas jedzenia, no bo pomyślcie,  ile razy widzieliście jak wasz lub pies przyjaciela siedział przy zastawionym stole i patrzył na was błagającym wzrokiem, a może pupil szczekał tak długo dopóki nie otrzymał ulubionego smakołyku? No cóż, takie praktyki i zachowania opanowały nasze sprytne psiaki, aby wymuszać na nas dawanie tego czego chcą, między innymi ulubionego jedzenia. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak sobie radzić z wymuszaniem jedzenia przez psy.

Zacznijmy od tego, że najbardziej znaną i najczęściej powtarzaną metodą zwalczania wymuszania jedzenia przez psy jest chyba ta, aby psa ignorować choćby nie wiem co. Chodzi oto, że niezależnie czy jest to szczeniak czy już dorosły pies, jego właściciel nie może poddawać się presji i nie może ulegać swojemu pupilowi, dlatego tak często przy opisach różnych ras psów wspominane jest, że dana rasa czworonoga potrzebuje silnego opiekuna, który będzie umiał sobie poradzić z upartym psem. Generalnie rzecz ujmując ignorować psiaka możemy na kilka sposobów. Jedna z metod polega na tym, że właściciel może na przykład siedzieć bezczynnie i nie zwracać na psa uwagi. Natomiast inna sytuacja to taka, kiedy opiekun siedzi i podchodzi do niego chcący czegoś pupil i w tej sytuacji człowiek wstaje i „odwracając się na pięcie” wychodzi z pokoju. Pamiętaj jednak, że w momentach szczekania pupila i jego aktywnego wymuszania, nie wolno na czworonoga krzyczeć lub reagować agresją, ponieważ wzmocni to tylko jego zachowanie, ponadto może spowodować złe skojarzenia.

Ignorowanie to jednak nie jest jedyna metoda, gdyż zamiast ignorowania można także spróbować wymiany, czyli dawania czegoś psu co odwróciłoby jego uwagę. Musimy liczyć się z tym, że nie jest to ani łatwe ani proste, gdyż pies może szybko się znudzić ”zastępnikiem” i znów zacząć skomleć przy stole. Przede wszystkim taki sposób radzenia sobie z tym problemem wymaga od właściciela szkolenia od czasów szczenięcych.

Zwykle zaczyna się ono od nagradzania psa za pozostawaniu na swoim posłaniu praktycznie za każdym razem, gdy siedzimy przy stole. Jednak z czasem na stole zacznie pojawiać się jedzenie i wraz z nagradzaniem psa za pozostawanie na posłaniu nauczy się on, że jest to dobrym zachowaniem. Jeśli rzeczywiście uczymy takiego zachowania naszego psa już od szczeniaka to zdecydowanie powinien on wtedy przestać nękać nas przy obiadowym stole.