Zwierzęta w komunikacji zbiorowej

News

Wszyscy kochamy swoje zwierzaki i bardzo często chcemy je ze sobą wszędzie zabierać, szczególnie, gdy nadchodzi czas wakacji czy zimowych ferii, wtedy to niezliczona ilość osób z kraju i za granicy odwiedza polskie plaże. W jaki sposób i czym podróżować z naszymi zwierzakami? Poniżej znajdziesz krótki artykuł na temat zwierząt w komunikacji zbiorowej, przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że osoby korzystające z własnego środka transportu mają ten komfort, że mogą zabrać ze sobą swojego psa, kota lub inne zwierzątko. W obecnych czasach niestety nie każdy może pozwolić sobie na taką wygodę i musi skorzystać z usług przewoźników co często stwarza problemy, jeśli chcemy ze sobą zabrać zwierzę. Bardzo często jednak wielu pasażerów jest temu przeciwnych, powodem są często: lęk przed zwierzętami, ich zapach, obawa, że pies nie będzie kontrolował swoich potrzeb fizjologicznych czy też hałas. Natomiast przewoźnicy obawiają się uszkodzenia wyposażenia swoich środków transportu i utratę klientów, którzy są przeciwni przewożeniu zwierząt komunikacją zbiorową.

Recz jasna trudno jest wymienić wszystkich przewoźników i jakie panują zasady w ich autokarach dotyczących zwierząt, dlatego skupię się na tych największych i najbardziej rozpoznawalnych na polskich drogach. Na początek omówię  Polskiego Busa, który łączy największe miasta naszego kraju swymi charakterystycznymi autokarami i sympatycznym wizerunkiem bociana. Warto wiedzieć, że w Regulaminie zamieszczonym na stronie przewoźnika (www.polskibus.com) pod §9 możemy wyczytać, że przewożenie zwierząt jest kategorycznie zabronione za wyjątkiem psów przewodników, które asystują osobie niepełnosprawnej. Oprócz tego jesteśmy poinformowani o potrzebie posiadania certyfikatu, który potwierdza status psa przewodnika, a także taki pies musi mieć uprząż i zaświadczenie o wykonaniu niezbędnych szczepień weterynaryjnych.

Jednak całkiem inne podejście ma firma PKS Polonus świadcząca usługi autokarami, na których widnieje piastowski Biały Orzeł. Otóż na stronie przewoźnika (www.pkspolonus.pl) znajdziemy Regulamin, który w punkcie IX określa zasady dotyczące zwierząt. W podpunkcie pierwszym jest napisane:

W autobusach Przewoźnika dopuszcza się przewożenie zwierząt domowych w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr. 111, poz. 724 z późn. zm)

 Poza tym PKS Polonus dodatkowo zabrania przewożenia zwierząt jadowitych i uznawanych za niebezpieczne oraz informuje o potrzebie wykupienia dodatkowego biletu jeśli zwierzę zajmie dodatkowe miejsce w autokarze. W przypadku, gdy naszego pupila przewozimy na kolanach zostanie pobrana dodatkowa opłata, ale wyjątek stanowią certyfikowane psy przewodnicy osób niepełnosprawnych.