Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

News

Chyba nikt z nas nie lubi kleszczy, bo jest to rodzaj pajęczaków, które aby osiągnąć dojrzałość muszą pożywić się trzykrotnie,  a my i nasze psy czy koty stanowimy  doskonałe źródło pokarmu. Niestety, ale celem kleszczy jest nasza krew, do której dostęp te pajęczaki uzyskują poprzez ugryzienie. Zwykle moment ten jest zupełnie bezbolesny, bo kleszcze wydzielają substancję znieczulającą, która znajduje się w ich ślinie. Co gorsza, brak świadomości tego faktu może powodować przeoczenia i bardzo poważne w skutkach choroby. Dlatego zdecydowanie warto pomyśleć o profilaktyce, która uchroni nas i nasze psy i koty przed poważnymi schorzeniami. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak zabezpieczyć swojego psa przed kleszczami.

Zacznijmy od tego, że preparaty przeciw kleszczom, które zabezpieczają psy i koty, budzą wiele niejasności. Pojawia się więc pytanie, z którym spotykamy się od wielu lat i wyraża ono wątpliwość, która forma ochrony skóry zwierzęcia jest lepsza: krople, obroża czy np. repelent w postaci aerozolu? No cóż,  każda forma ochrony przeciw kleszczom jest właściwa, jednak odróżnia je długość działania substancji aktywnych, czyli związków chemicznych zwalczających określony gatunek kleszczy bądź pcheł. Bardzo ważną formą walki jest ostateczne zabezpieczenie skóry psów i kotów, przez którą pasożyty pobierają krew. W przypadku, gdy naniesie się odpowiednią  ilość insektycydu, to kleszcze nie będą stanowiły żadnego zagrożenia.

Niestety, ale obroża przeciw kleszczom, wbrew wielu informacjom, nie stanowi formy odstraszacza pasożytów, a zwalcza kleszcze oraz pchły, wydzielając substancje biologicznie aktywną, podobnie jak krople czy aerozole. Tak naprawdę jedyną różnicą jest sposób dostarczenia substancji zwalczającej na skórę i sierść. Przede wszystkim zakładając obrożę musimy pamiętać, że jest ona formą nośnika istotnego związku, który musi trafić na naskórek naszego zwierzęcia, a póki co, znajduje się na kawałku paska z tworzywa sztucznego. Dlatego też obroża powinna mieć stały kontakt z warstwą lipidową skóry, aby jej działanie było skuteczne.

Poza tym bezpośrednia aplikacja substancji przeciw kleszczom w miejsce, gdzie najbardziej skutecznie będzie spełniała swoje zadanie, odbywa się za pomocą pipety wypełnionej kroplami, które należy nanieść bezpośrednio na skórę, odchylając sierść. Bardzo ważną informacją jest to, że związki biologicznie aktywne rozprowadzają się w powłoce lipidowej skóry i gromadzą się w gruczołach łojowych oraz mieszkach włosowych. A co za tym idzie, dotknięcie przez człowieka substancji, która potencjalnie ma trafić na skórę zwierzęcia, oznacza, że właśnie zabraliśmy część dawki insektycydu, wyznaczonej dla danego przedziału wagowego, a co za tym idzie skóra i sierść psa czy kota nie będzie w pełni zabezpieczona.