Gdy kot chce wychodzić na dwór

News

 

Generalnie rzecz ujmując to koty są uważane za zwierzęta domowe i wiele z nich większość swoje życia spędza w mieszkaniu w bloku lub domu. Musimy być jednak świadomi, że nie wszystkie koty są takie grzeczne i ułożone, a  niektóre osobniki uprzykrzają życie swoim właścicielom, domagając się dziennej dawki przebywania na dworze. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, co zrobić, gdy kot chce bardzo wychodzić na dwór.

Zacznijmy od tego, że zdarzają się opiekunowie kotów, które chcą pobiegać na dworze i tęsknią za swobodą poruszania się. Właściciele tych futrzaków podkreślają, że zachowanie ich pupili nie tylko im utrudnia życie, ale także osobom współzamieszkującym lub nawet sąsiadom. Pojawia się więc pytanie co jest powodem takie zachowania pupila, a może jest kilka przyczyn? Jak należy się zachować wobec domowego kota, chcącego regularnie wychodzić na dwór? Ustąpić mu czy może zrobić z niego pełnoprawnego kota wychodzącego?

 Przede wszystkim musimy pogodzić się z tym, że ruja u kotek powoduje niepohamowaną chęć do eksplorowania terenu w celu poszukiwania partnera. Trzeba wiedzieć, że dzieje się tak zarówno w przypadku kotek, jak i kocurów. Niestety, ale przy okazji pupile serwują właścicielom cały repertuar kocich pomiaukiwań. Natomiast po sterylizacji czy kastracji zwierzaka jego chęci do wychodzenia na dwór mogą zaniknąć lub mogą się znacznie osłabić. Rzecz jasna przeprowadzenie zabiegu nie może dać nam stuprocentowej pewności, że pupil się opanuje albo z pewnością jest to jedna z możliwości dla wahających się opiekunów.

Poza tym, innym zachowaniem mogącym polepszyć sytuację właściciela jest jego obojętność na zachowanie kota. Jednak od samego początku należy podkreślić, że jest to zadanie co najmniej trudne i wymaga od opiekuna sporej dozy cierpliwości, ponieważ zdarzają się koty nad wyraz uparte. Dodatkowo nie można koncentrować się tyko na ignorowaniu zachowań czworonoga, ale warto może skupić jego uwagę na czymś innym, na przykład na smakołyku bądź zabawce. I w ten oto sposób przeszliśmy do zapewnienia kotu rozrywki. Chodzi oto, że jego chęć eksploracji oraz zwiedzania świata zewnętrznego może być spowodowana nudą lub brakiem zajęć w dobrze znanym otoczeniu. Może tak być, gdy kot już wszystkim się bawił i może potrzebuje nowych bodźców.

Możemy spróbować alternatywy, jaką jest sprowadzenie do mieszkania towarzysza dla naszego pupila, czyli innego kota lub psa. Zdecydowanie będzie to miało wpływ na zachowania kociaka i prawdopodobnie zaniknie w nim chęć do wychodzenia na dwór. Co najważniejsze sprawi także, że nasz dom ponownie stanie się dla niego atrakcyjnym miejscem.