Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa chorego?

News

Wiele osób ma problem z normalnym dobraniem karmy, a co dopiero, kiedy nasz zwierzak choruje. Trzeba bowiem przyznać, że dobieranie sposobów żywienia pieska, który cierpi na jakiekolwiek dolegliwości jest nadzwyczaj trudne. Głownie dlatego, że dolegliwości, kojarzone z zatruciami pokarmowymi, mogą wynikać z innych poważnych schorzeń. Dlatego też, gdy tylko któreś objawy się ukażą, powinno się skontaktować z weterynarzem, ponieważ biegunka czy wymioty mogą wiązać się z chorobami nerek, wątroby czy macicy. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym kierować się przy wyborze karmy dla chorego pieska.

Zacznijmy od tego, że za najbezpieczniejszą przy objawach pokarmowych, jak biegunka czy wymioty, uznaje się tzw. dietę mięsno-ryżową, a więc związaną z niezbyt tłustym, oczywiście wyłącznie gotowanym mięsem oraz kleikiem ryżowym, a więc takim samym, który dajemy chorym na zatrucie dzieciom. Generalnie rzecz ujmując wynika to z właściwości kleiku ryżowego, ponieważ po pierwsze, działa on osłonowo na chory żołądek oraz jelita, delikatnie je lecząc. Oprócz tego w kleiku kryją się węglowodany, które stanowią źródło energii, niezbędne wręcz do procesu regeneracji organizmu. Natomiast przy schorzeniach układu pokarmowego, dochodzi do odwodnienia, dlatego węglowodany okazują się wręcz zbawienne oraz pozwalają także na normalizowanie stolca. Musisz wiedzieć, że przy diecie mięsno – ryżowej, powinno się także dbać o podawanie pieskowi sporej ilości wody, by stopniowo nawadniać organizm. Koniecznie pamiętaj także o tym, że nie można podawać także zbyt dużej ilości jedzenia. W zupełności wystarczy jeden posiłek dziennie.

Warto także wspomnieć o tym, że w przypadku stanów zapalnych układu pokarmowego, proponuje się także wywar z siemienia lnianego. Polega to na tym, że właściciel powinien trzy łyżeczki tego zioła zalać wodą w ilości pół litra. Gdy to nastąpi trzeba je parzyć pod przykryciem przez około dziesięć minut. Następnie, jak siemię ostygnie, można je pupilowi podać, ale jeśli piesek nie wypije go dobrowolnie, można spróbować czworonogowi podać siemię łyżką lub strzykawką. Musicie wiedzieć, że łyżeczka jest niemalże równa strzykawce o 5 ml, ale podając pieskowi siemię przez strzykawkę, należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nie wolno lać naparu bezpośrednio do gardła, ponieważ piesek może się zakrztusić.

Przede wszystkim obecnie, na rynku zoologicznym, pojawiają się produkty dla zwierzaków o skłonnościach do zatruć, biegunek i wymiotów. Znajdziemy wśród nich: Royal Canin Canine Sensitivity Control, Royal Canin Canine Intestinal oraz Royal Canin Canine Hypoallergenic. Warto więc zaopatrzyć się w którąś z tych karm.